.
.
sss
d

Dawny budynek Zarządu Gminy Żydowskiej
ul. Włodkowica 5-9

Secesyjne szyldy, malownicza wieżyczka, kartusze i maszkarony, a nawet główki amorków to wszystko możecie zobaczyć na jednym budynku, jeśli tylko podniesiecie głowę do góry.

Dwuskrzydłowy budynek, zaprojektowany przez żydowskiego architekta Richarda Ehrlicha, powstał w 1901 roku w sercu ówczesnej dzielnicy żydowskiej. Od ponad stu lat znajduje się w nim siedziba gminy żydowskiej, mieszkanie rabina, mała sala modlitewna oraz mykwa - miejsce do rytualnego obmycia. Do tej pory funkcjonuje też koszerna stołówka.

Budynek wyróżnia się wysoką sienią przejazdową, przez którą wyłania się fasada jedynej zachowanej we Wrocławiu synagogi "Pod Białym Bocianem". Gdy wzniesiecie głowę do góry zobaczycie nad sobą piękną lampę z ażurowych, giętych prętów, niestety już nie używaną, jednak nadającą budynkowi romantycznego uroku dawnych czasów. Tuż nad lampą znajduje się rozłożysty kartusz. Gdy popatrzycie jeszcze wyżej to zobaczycie wrocławskie "ustaw prawdy" - maszkarona z rozwartymi ustami przypominającego słynne rzymskie Bocca della Verita. Nad całością budynku wznosi się malownicza wieżyczka niegdyś pełniąca funkcję wieży zegarowej.

Nad wejściami do sklepów i kawiarni znajdują się oryginalne, secesyjne szyldy sklepowe, w kutym obramieniu stylizowanym na wić roślinną. Niektóre nie zostały jeszcze odnowione, przebijają się na nich dawne nazwy sklepów. Na pierwszym od wschodu widnieje nazwa dawnego zakładu tapicerskiego M. Marcosa, działającego do 1940 roku.

Pilastry flankujące wejścia do budynku wypełnione są floralną dekoracją, zwieńczone są głowicami jońskimi. Nad portalami znajdują się barokowe okna zwane oeil-de-boeuf czyli wole oko. Pod niektórymi oknami znajdują się kartusze jedne zakończone ślimacznicami, drugie wypełnione floralną dekoracją, jednak do najciekawszych należą te z przedstawieniami maszkaronów. Na samej górze zachodniej części budynku znajdują się główki dwóch amorków, a nad nimi potężne wazony.

(Marta Kowalska)

głowa do góry
polskienglish
sss
.